При вивченні іноземної мови відбувається формування та розвиток усіх чотирьох мовленнєвих навичок: аудіювання, читання, говоріння та письма. Вони тісно взаємопов’язані та взаємозалежні, тому виокремити одну навичку – неможливо. Звичайно, що на уроках англійської мови робота над однією з навичок може переважати, але в той же час будуть формуватися і три інші.
Для вчителів англійської мови, а також для батьків, які самостійно займаються зі своїми дітками, хочу запропонувати 7 ігор, які спрямовані на розвиток читання та письма. Хоча, використовуючи ці ігри, Ви також працюватимете над навичками аудіювання та говоріння.
Чому я вибрала 7 ігор, тому ще є 7 днів тижня, і вивчаючи одну лексичну тему, Ви зможете бавитись у нову гру кожного дня. Таке навчання буде цікавим, веселим та ефективним!
Важливо! Щоб ігри були мотивуючими, веселими та ефективними, а також створювали ситуацію успіху та формували бажання вчитися, їх потрібно ретельно підбирати відповідно до етапу вивчення лексики. Наприклад, для початкового етапу (введення слів) підійдуть наступні ігри «Гучність» «Стоп»; для практикування, повторення та закріплення лексики – «Половинки», «Блискавка», «Пропущені літери», «Заплутане слово», «Поле чудес».
Для деяких ігор потрібно буде підготувати картки. Ця робота у Вас займе кілька хвилин: візьміть листок паперу, наріжте клаптики бажаного розміру та напишіть слова. До процесу виготовлення матеріалів для гри сміливо залучайте дітей.
Нумо гратися і навчатися!
1. Гра «Гучність»
Ви показуєте картку та вимовляєте написане слово, а дитина повторює це слово, спочатку пошепки, а потім голосніше та ще голосніше!
2. Гра «Стоп»
Попросіть дитину виразно читати слова на картках, які Ви показуєте. Далі назвіть слово та показуйте картки одна за одною, дитина повинна сказати «Стоп», коли побачить потрібне слово. Якщо ви ще хочете попрактикувати написання слів, то після команди «Стоп» дитина не тільки читає слово на картці, а і записує його.
3. Гра «Блискавка»
Я вже писала про використання цієї гри для опрацювання лексики у міні-уроці «Іграшки». Але ця гра також чудово підійде для навчання читання і письма. Для цього ми візьмемо картки не з малюнками, а зі словами.
Спочатку потрібно, щоб дитина виразно прочитала всі слова, за потреби допоможіть їй з читанням. А потім показуйте картку на кілька секунд, а дитина повинна сказати, яке слово було на картці. Також цю гру можна зробити письмовою. У цьому випадку показуйте дитині слово, а після того як Ви заберете картку вона має його написати.
4. Гра «Половинки»
Ви або дитина пишете слова на клаптиках паперу та виразно вголос їх читаєте. Потім ці клаптики розрізаєте, змішуєте половинки всіх слів, а дитина повинна з них скласти цілі слова. Коли слово складене його знову потрібно прочитати та записати в зошит. У залежності віл віку та рівня володіння мовою, можна запропонувати дитині скласти та записати речення з відповідним.
5. Гра «Пропущені літери»
Записуємо слова, що вивчаються, пропускаючи літери. Спочатку пропустіть одну літеру в кожному слові, потім можна і більше. Також можна випустити всі голосні у слові або всі приголосні. Наприклад, візьмемо кілька слів з теми «Кольори».
1) Re_, bl_e, y_llow, gree_.
2) R_d, bl_ _, y_ll_w, gr_ _n.
3) _e_, _ _ue, _e_ _o_, _ _ee_.
Як бачимо до кожного слова можна підібрати кілька варіантів.
6. Гра «Заплутане слово»
Записуємо слова, що вивчаються, але переставляємо літери місцями. Ви здогадались, у яких словах літери переплуталися?
rac, kibe, botor, nepla, toba
Підказочка! Це іграшки, якими люблять гратися хлопчики.
7. Гра «Поле чудес»
Пам’ятаєте таку популярну телепрограму, суть якої полягала у відгадуванні слів по літерам? Давайте використаємо цей принцип для вивчення англійської!
Ви загадуєте слово з теми, що вивчається і малюєте квадратики, кількість яких відповідає кількості букв. Дитина називає літери, якщо вони є у цьому слові, то вписуєте їх у відповідні квадратики, якщо не має, то пишете внизу листочка, щоб було видно, які літери вже називались.
Потім поміняйтесь ролями: запропонуйте дитині бути ведучим та загадати слово, яке Ви будете відгадувати.