Я сподіваюсь, що моя стаття про метод цілих слів стала вам у нагоді, – і ваші діти вже вміють читати деякі слова та прості речення.
Сьогодні продовжую відповідати на запитання пані Валерії і хочу вас познайомити з основним методом навчання читанню – фонетичним або фоніксами. Він ґрунтується на звуко-буквенних відповідностях, тобто діти вивчають звуки, які “видають” букви чи буквосполучення і вчаться оперувати з ними. Проблема з читанням у англійській мові полягає у тому, що 44 звуки передаються за допомогою 26 літер. Існує багато підручників, комплексів і цілих систем, які навчають читати за фоніксами. Не заради реклами, а для того, щоб батьки та вчителі могли пошукати інформацію в інтернеті, напишу кілька назв: Genki Phonics, Jolly Phonics, Oxford Phonics World, Hooked on Phonics. Більшість матеріалів є платними, звичайно, але можна знайти і багато безкоштовного контенту. Також будь-який підручник для початкових класів іноземних видавництв навчає читати за цим методом, поєднуючи його з методом цілих слів.
У матеріалах за фонетичним методом є багато спільного, але є і певні відмінності. Наприклад, може відрізнятися кількість звуків у англійській мові; деякі роблять спочатку акцент на вивченні звуків, пояснюючи, що паралельно чи пізніше діти можуть легко вивчити назви літер за допомогою пісеньки; деякі пропонують вивчення алфавіту разом з відповідними фонемами; у одних посібниках вивчення звуків проходить за алфавітним порядком, а інші пропонують свій порядок вивчення, починаючи з найбільш вживаних літер англійської абетки, а потім додають таким чином звуки, щоб після трьох-чотирьох вивчених фонем діти могли читати свої перші слова і т.д.
- Насправді, не важливо які підручники чи систему ви виберете, головними є позитивний настрій та регулярна робота.
- Роботу повинні виконувати дорослі (підбирати чи самостійно готувати та роздруковувати матеріали, знайти час для регулярних занять, тощо), а діти мають вчитися читати за допомогою ігор, пісень, відео, цікавих вправ та творчих завдань.
- Вивчення фонетичних правил здійснюється поступово, від простого до складного.
- Правильно вимовляйте звуки (без зайвих придихань чи додаткових звуків), щоб дитині було потім легко їх з’єднувати у слова.
- До кожного звуку підберіть одне “контрольне” слово, яке буде представлене за допомогою яскравого малюнку та відповідних рухів. Це необхідно для того, щоб максимально задіяти різні канали сприйняття та полегшити запам’ятовування.
- Знаючи суперечки про важливість чи марність власне назв літер у навчанні читанню, особисто я вчу своїх учнів “назву літери – відповідний звук – контрольне слово”. З одного боку, забагато інформації для дітей, що паралельно навчаються читати рідною мовою. Але, з іншого боку, якщо інформацію подавати дозовано та цікаво, – у дітей не виникає жодних проблем із засвоєнням! Як вивчати абетку легко та весело можна почитати тут.
- Вибираючи ігри та вправи, враховуйте інтереси дитини. Наприклад, дівчатам, можливо, буде цікавіше читати слова на квіточках. Хлопці із задоволенням читатимуть завдання від робота та шукатимуть машинки зі звуками, що вивчаються. Якщо ваша дитина любить динозаврів, свинку Пеппу чи принцес використайте для вивчення англійської!
- Вивчення звуків та правил читання повинно обов’язково супроводжуватися відповідним читальним матеріалом, щоб дитина бачила як це насправді працює та відчувала успіх, читаючи слова, речення чи історії. Не потрібно підбирати багато слів на одну букву чи буквосполучення, краще вибрати ті, які дитина вже знає усно, щоб вона розуміла зміст прочитаного.
- У британських видавництв є цілі серії книжок для читання за фоніксами. На жаль, це задоволення не з дешевих. Проте не варто засмучуватись, – пошукайте ідеї в інтернеті та запропонуйте дитині створити свої власні книжечки! Вже у процесі роботи буде відбуватися процес навчання, а потім регулярно використовуйте ці книжечки для читання, щоб довести процес розпізнавання літер та звуків до автоматизму.
- Читайте дитині, читайте разом з дитиною та заохочуйте дитину читати вам! Нехай невелика книжечка чи сторінки зі словами на вивчені звуки будуть у постійному доступі. Читайте вдома, на прогулянці, подорожуючи поїздом чи очікуючи у черзі
Грайтесь та навчайтесь разом!
Бажаю успіхів!
P.S. Похвалитись своїми результатами можна в коментарях до цієї статті або на наших сторінках у Фейсбуці чи ВКонтакті.